Çikolata Nasıl Yapılır? Luppa

Herkes çikolatayı çok sever. Daha konusu açılınca yutkunmaya ve damağımızda onun tadını hissetmeye başlarız. İlk çikolata üretimi bilinene göre Maya uygarlığı tarafından yapılmış. Tahmini olarak 3500 yıl öncesine dayanıyor. Öyle bir lezzet ki “Tanrıların Yiyeceği” olarak da adlandırılan bu lezzetin yapımı da bir o kadar zahmetli. Artık Ankara‘da da bu zahmete büyük özenle girişmiş ve […]

Herkes çikolatayı çok sever. Daha konusu açılınca yutkunmaya ve damağımızda onun tadını hissetmeye başlarız. İlk çikolata üretimi bilinene göre Maya uygarlığı tarafından yapılmış. Tahmini olarak 3500 yıl öncesine dayanıyor. Öyle bir lezzet ki “Tanrıların Yiyeceği” olarak da adlandırılan bu lezzetin yapımı da bir o kadar zahmetli. Artık Ankara‘da da bu zahmete büyük özenle girişmiş ve işinin hakkını vererek yaptığını söyleyebileceğimiz bir yer var. Çayyolu’nda Gordion AVM’nin hemen yanında Luppa Cafe Bakery isimli nezih ve menüsüyle bol bol kendisinden söz ettirecek bir yere benziyor. Çikolata Nasıl Yapılır?

IMG_0378

Menüsünden çok bahsetmemekle birlikte daha çok çikolatadan bahsedeceğiz. Luppa Cafe Bakery tam anlamıyla 20 farklı çeşit çikolata olmak üzere, 15 farklı çeşit de special çikolata üretebilecek kapasiteye sahip. Şirketlerin yüklü kilolarda (300 – 500 kg arası) çikolata siparişlerini ya da bayram, özel günler vs. için de bireysel verilebilecek her türlü siparişi hazırlayabilecek kapasite ve malzemeye sahip. Özel olarak Belçika’dan getirttikleri çikolata parçacıklarını eriterek kendi çikolatalarını hiç bir katkı maddesi kullanmadan elde üretiyorlar. Ankara’da nadir olarak bulunabilecek tatlarda çikolatalar üretilebiliyor.

IMG_0400

Bünyelerinde bulunan çikolata ustasının da tecrübeleriyle birleşince ortaya muazzam şeyler çıkabiliyor. Örneğin zeytinli çikolata. Adı garip gelebilir ama ön yargılı olmamakta fayda var. Gerçek zeytin ezilerek oluşturulan zeytinli çikolatayı ağzınıza attığınızda çok değişik deneyimler yaşayacaksınız. Evet tadında zeytin eksikliğini hissedeceksiniz ama zeytinin çikolatanın içerisine kattığı zengin aromayı da damaklarınızda bulabileceksiniz. Tabi herkesin damak zevki farklı. Mesela ekibimizden Ozan’ın bu zeytinli çikolata damak tadına pek uymadı.  Bunun asıl nedeni Ozan’ın zeytin ile normalde de pek arası olmamasından kaynaklanıyor.

IMG_0463

IMG_0427

İşletmenin sahip olduğu bir başka çikolata ise fesleğenli çikolata. İçerisinde limon parçacıkları ve fesleğen ile gerçek çikolatanın birleşimiyle yine damağınızda bir cümbüş oluşacaktır. Dikkat çekebilecek bir başka çikolata ise çaylı olandır. Tam adı; çaylı çikolata 🙂 Bergamot özü ile oluşturulan bu nadir bulunur lezzeti mutlaka deneyiniz. Çay ile uyumu mükemmel. İçerisinde ki bergamot tadını eksiksiz olarak hissedeceksiniz. Zencefilli çikolata da Luppa’nın ustalığını konuşturduğu başka bir çikolatası diyebiliriz. Zencefilin tadını çikolatayı yedikten kısa bir süre sonra alabiliyorsunuz.

IMG_0454

Tabi Luppa’nın klasik çikolataları da var. Sütlü fıstıklı, badem ezmeli, portakal aromalı gibi. Sütlü fıstıklı çikolatayı sanıyoruz sevmeyen yoktur, çok özel bir tat olmamasına rağmen burada o da gayet güzel yapılmış. Badem ezmeli çikolatası ise acı badem ile yapılıyor ve üzerine de bir adet acı badem konuyor. Tatlı ile acı bademin verdiği lezzeti burada denemelisiniz.

IMG_0446

Ankaradayemek.com ekibinin şef ile birlikte yaptığı çikolataya geldi sıra; portakal aromalı çikolata. Küçücük bir çikolatanın bu kadar meşakkatli bir iş olduğunu eminiz ki çoğumuz düşünemezdik. Ancak videolarda da izleyeceğiniz üzere bir kalıp çikolata yapımı bile çok iyi ustalık ve zaman gerektiriyor. Özellikle dolgulu çikolatalar, madlen çikolatalara nazaran bir kaç fazla işlemden sonra hazırlanmış oluyor.

Çikolata Nasıl Yapılır? Luppa Mutfağındaydık:

Kısacası Luppa’da diğer yemekleri yediğiniz gibi çikolata da yemenizi öneririz. Özellikle bayram çikolatası için siparişinizi hemen vermelisiniz.

Ferudun Akyol

Ferudun Akyol

Yemek yemeyi seven, girişimci ve blog yazarı bir adamdan lezzetli tavsiyeler...
Ferudun Akyol

Latest posts by Ferudun Akyol (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir