Meksika Yemekleri Haftası Ankara HiltonSA

Ekibimizle yeni tecrübelere yelken açmaya devam ediyoruz. Bu sefer Hilton’da 26-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Meksika Büyükelçiliğinin katkılarıyla düzenlenen Meksika Yemekleri Haftası na misafir olduk. Restorana girerken ilk dikkatimizi çekenler ise Meksika şapkası olarak da bilinen Sombrero, tekila bardakları ve çalan Meksika müziği ile restorandaki ambiyans oldu. Çok uzatmadan yemeklere geçmemiz gerek çünkü bir çok yemek […]

Ekibimizle yeni tecrübelere yelken açmaya devam ediyoruz. Bu sefer Hilton’da 26-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Meksika Büyükelçiliğinin katkılarıyla düzenlenen Meksika Yemekleri Haftası na misafir olduk. Restorana girerken ilk dikkatimizi çekenler ise Meksika şapkası olarak da bilinen Sombrero, tekila bardakları ve çalan Meksika müziği ile restorandaki ambiyans oldu.

Çok uzatmadan yemeklere geçmemiz gerek çünkü bir çok yemek siparişi verdik. Başlangıç olarak tercihimizi Ahtapot Izgara ve Salsa Tinga Soslu Tavuk’tan yana kullandık ki gecenin en beğenilen tabaklarından biri ahtapot tabağıydı. Çok güzel ızgara edilmiş ahtapot ağızda erirken yanında sunulan çiğ ton balığı damak zevkimizi biraz zorladı. Hem başlangıç hem de ana yemek tabaklarında karşımıza çıkan ve Guacomole olarak adlandırılan avokado mezesi ise gecemizi taçlandırdı. Guacomole avokado, kişniş, sarımsak, taze soğan, tuz, limon arzuya göre acı sos ile yapılan ve  dünya çapında genelde geleneksel tortilla cipsi ile yenilen salsa rakibi bir sos/mezedir. Tortilla cipsi ise tek başına yendiğinde ağızda ağır bir yağ tadı bıraktığı için başta çekinsek de sonrasında Guacomole sosuna bana bana yemek için ekstra sos tabağı talep etmek durumunda kaldık, pişman değiliz. Avokadonun yanı sıra ünü dünyayı dolaşmış olan Meksika fasulyesi de ezme haline getirilerek üstünde benzetmek gibi olmasın, Erzincan tulum peyniri kıvamında bir parça peynir ile tabaklarda yer aldı. Restoranın tazecik tahıllı ekmeklerini peynir eşliğinde yediğimizde ise Meksika çizgisinden bir hayli uzaklaşmıştık.

Meksika Yemekleri Haftası’nda sıra ana yemeklere geldiğinde önceden araştırmamı yapan ben, içerisinde Meksika çikolatası ve 40 çeşit baharat bulunan “Mole Poblano” Soslu Tavuk siparişi verdim. Ana yemekler sırasında yanımıza gelen şefimiz yemekleri açıklarken Mole Poblano’nun Meksika’da ne kadar popüler olduğundan, Büyükelçilik davetlerinin olmazsa olmazı olduğundan bahsettiğinde heyecan doruktaydı. Şefimiz herkesin damak tadına uygun olmadığı da neyse ki belirtmişti. Gel gelelim yemeğin tadına baktıktan sonra şefimizle hemfikir olmamak işten bile değildi. Gerçekten çok özel bir sos.

Denediğimiz diğer bir  ana yemek olan Meksika biberiyle marine edilen Mercan Balığı ise takdirleri topladı. Çıtır çıtır derisi ile servis edilen fileto balık, kıvamında pişmişti. Etraftan en çok çatala maruz kalan tabak oldu diyebiliriz. Mercan balığımız üzerinde birkaç farklı biberden yapılan acı bir sote, yanında ise Meksika fasulyesi ve bildiğimiz pilavlardan olmayan bir pilavla servis edilmişti. Pilav ile gönül bağı asırlara dayanan yurdumuz insanları için Meksika pilavını değerlendirmenin adil olmayacağını düşündüğümden dolayı pilavlar hakkında sessizliğimi koruyorum.

İsmini Meksika’nın Tampico şehrinden alan ve ızgara yapılmadan önce portakal suyunda marine edilen dana bonfile yemeği Tampiqueña da ağızlara şenlik bir tattı. Et üzerinde bizim turşu biberi olarak bildiğimiz Jalapeño biberi sotesi ve eritilmiş peynir ile sunulmuştu.

Masamızda yer alan diğer bir yemek ise buharda pişmiş “Salsa Borracha” Soslu Kuzu Sırtı’ydı. Bu yemeğimiz özelliğini Meksika birası Corona, portakal suyu ve baharatlarla beraber 5-6 saat kaynatılan bir sos ile sunulmasından alıyor. Kuzu eti tandır kıvamında mükemmel pişmişti ve sosu ile damakta hafif bir tatlılık bırakıyordu. Yemeğin genelinde acı tatlarla karşılaşmaya hazırlıklı gitmişken karşılaştığımız birbirinden farklı yemekler ile Meksika mutfağı gözümüzde bambaşka bir yere yerleşti.

Yemekten sonra tatlı olarak şefimizin önerdiği tekila ile yapılan bir çeşit kremalı tatlı olan Tekila Mousse’u Meksika mutfağına hızlı girişten yorulan damağımız yüzünden cesaret edemediğimiz için bir sonraki sefere sakladık.

Okyanuslar aşıp masamızda yer bulan ana yemeklerin fiyatları 50-65 TL arasında iken başlangıçlar 25 TL civarındaydı. Garsonundan şefine ve restoran müdürüne kadar herkesin ilgili, özenli tavrı ile çok keyif aldığımız bir akşam oldu. Meksika yemekleri geçici bir süre için sunulmuş olsa da HiltonSA dönemsel olarak dünya mutfaklarına yer veriyor ve yabancı şefleri ağırlıyor. Önümüzdeki dönemlerde de yeni aktiviteleri ilgiyle takip edeceğiz.

Meksika mutfağına dair az bilinenler;

  • Meksika mutfağı acısıyla ünlü olsa da yemeklerinde kullandıkları binbir çeşit baharat da bu zengin mutfağın belirgin bir özelliğidir.
  • Meksika mutfağına has yemekler Aztek, Maya ve İspanyol kültürünün bir karışımı niteliğindedir.
  • Çikolata kelimesinin, Aztek dilindeki “xocolatl” kelimesinden geldiği düşünülmektedir.
  • Meksika mutfağı UNESCO tarafından dünya “Soyut Kültürel Miraslar” listesine dahil edilmiştir.

Afiyetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir